top of page
FAQ (ČESTO POSTAVLJANA PITANJA)
Audicije

Audicije za Zagrebačke mažoretkinje provode se jednom godišnje i to sredinom rujna i sredinom listopada. Ukupno imamo 4 audicije (dvije subotom i dvije četvrtkom ili utorkom)

Audicije provodi tim komisija koja se sastoji od dirketora, obije predvodnice ili trenerice. Na audiciji se ispituje smisao za ritam, te se ocjenjuje držanje, jednostavan mažoret-korak te psiho-fizičke predispozicije. Obzirom da je audicija vrlo jednostavna nema potrebe za strahom i nervozom.

Mažoret bajka

Mažoret-bajka se krene pripremati barem mjesec dana prije. Prvo se na Trenerskom kolegiju dogovori koje grupe će nastupati i u kojim ulogama, te se dogovore tko će glumiti glavne likove. Nakon toga se popišu potrebe za koncert prvenstveno šminka i kostimi, te se krene u nabavku istog. Za koncert potrošimo veliku količinu različite šminke, maski, kostima, profesionalnih kostima za glavne likove, scene, scenskih dodataka i posebnih efekata. Ukupno nabavimo opreme u vrijednosti od nekoliko tisuća kuna.Potom se ili piše nova bajka ili se preuređuje postojeća bajka. Bajka se piše u obliku priče i to je vrlo težak posao na koji se potroši nekoliko desetaka sati. Dok se piše bajka u obzir se mora uzeti puno elemenata (npr. isti timovi ne smiju nastupati blizu jedni drugima)

Nakon što se napiše priča piše se scenarij koji ima navedene elemente same scenske izvedbe kao što su brojevi sinkroniziranih konferansi, glazbeni brojevi i tonski efekti, svjetlosni i video efekti, zlasci likova sa stagea...

 Na temelju scenarija radi se i sinkronizacija. Sinkronizacija je postupak kojim svim glavnim glumcima i fragmentalnim ulogama pridodajemo glasove. Sinkronizaciju obično radi 4 osobe, među kojima je već godinama Šef (Kravica, Miki, Muha, Vojnik, Ludi izumitelj, Vještica), Maja (Nina), Martina Tinana Šćuric (pčelica, dio fragmentalnih likova, poglavito egzotičnih jezika), te još jedna osoba koja sinkronizira fragmentalne likove. Sinkronizacija se radi u profesionalnom studiju u Tugojnici (70 km od Zagreba), a snimanje i montaža obično traje po 10-tak sati. Svi glasovi se posebno modificiraju po posebnim ključevima, te se ubacuju tonski efekti (smijeh, vrisak, pucanj, truba, grom, čarobni štap…) i glazbena podloga.

Par dana prije koncerta kompletira se sva oprema od kostima, preko scene do posebnih dodataka. Istovremeno se podijele zadaci prije i na samom koncertu.

Dva sata prije druge probe u MORH-u priprema se dvorana (gledalište, reklame, back stage, garderobe, ograde, scena, scenski efekti). Prije generalne probe podese se svjetla (da ne smetaju mažoretkinjama), jačina tona, video i scenski efekti.

Pola sata prije koncerta sve se još jednom provjerava, te se u 18:30 postavlja špalir za doček gostiju. U 19:00 sati kreće koncert. Na početku dodijelimo godišnje nagrade, zlatne štapove i Redove zahvalnosti, te se oprostimo od mažoretkinja koje su otišle iz tima. Tijekom koncerta potrebno je koordinirati više stotina mažoretkinja u back stageu, dolazak grupa na vrijeme na scenu, glavne glumce, scenske efekte, tonski pult (sinkronizaciju i glazbu), video i svjetlosni park, te samu scenu (zastore, kulise i rekvizite). U hodu se rješava niz nepredviđenih okolnosti.

Nakon koncerta spremamo svu opremu i dvoranu, te oko ponoći sve odvozimo u skladište. Na koncu smo svi premoreni, neki smo zaboravili jesti i piti, no vrlo smo zadovoljni. Sam koncert je produkt tisuća sati priprema sveukupno 30-tak osoba i par stotina mažoretkinja.

bottom of page